W Piątek 29.11.2019 roku o godzinie 12.00 koło oczka wodnego na Krupówkach w Zakopanem rozpoczął się kolejny młodzieżowy strajk klimatyczny, którego celem było przypomnienie o swoich postulatach, oraz wcieleniu ich w życie. Brali w nim udział również uczniowie z naszej szkoły, z klasy VIII.

Akcja strajkowa rozpoczęła się na Krupówkach, gdzie uczniowie z zakopiańskich szkół rozpoczęli swoją demonstrację. Następnie, w eskorcie policji, około 40 uczniów przemaszerowało przez Równię Krupową pod Urząd Miasta Zakopane. Po drodze prezentowali oni hasła związane ze zmianami klimatu oraz działaniami, które trzeba podjąć, aby zapobiec szkodliwej działalności człowieka w środowisko. Manifestacja zatrzymała się pod Urzędem Miasta. Tam organizatorki strajku, Kalina Kalińska oraz Alicja Sewera, wygłosiły przemówienie dotyczące drastycznych zmian klimatu oraz ponownie ogłosiły swoje postulaty. Inni uczestnicy strajku również mieli możliwość wypowiedzenia się na ten temat. Niektórzy uczniowie w ramach protestu zatańczyli taniec „Belgijkę”. Akcja strajkowa zakończyła się około godziny 13.00.

tekst i fot. Wojciech Widera