16 listopada o godzinie 14:00 w Zakopanem odbył się protest skierowany przeciw sylwestrowi, który w tym roku ma się odbyć pod Wielką Krokwią. Niechęć mieszkańców do przedsięwzięcia wywołał fakt, że nieopodal skoczni znajduje się teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, który jest miejscem zamieszkania zwierząt pochłoniętych snem zimowym. Wybudzenie przez hałas może zagrozić nie tylko dzikiej zwierzynie ale też ludziom. W przedsięwzięciu wzięło udział kilkaset osób w każdym wieku, byli wśród nich nawet uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele z naszej szkoły.

Wszystko zaczęło się od informacji, że tegoroczny ,,Sylwester Marzeń” ma odbyć się pod skocznią. Wieść ta bardzo nie spodobała się mieszkańcom Podhala, którzy w natychmiastowym tempie zaczęli reagować na ten pomysł. Początkowo były to tylko negatywne komentarze skierowane w stronę telewizji TVP oraz urzędu miasta. Następnie doszło do utworzenia przez uczniów zakopiańskich szkół wydarzenia na platformie portalu społecznościowego. Zainteresowało  się nim (według danych z aplikacji) ponad 4 tysięcy osób. W tym samym czasie została stworzona petycja ,,Stary niedźwiedź mocno śpi” przeznaczona głównie dla tych, którzy na proteście nie mogli się pojawić. Podpisało ją około 25 tysięcy osób. W końcu, w dniu 16 listopada o godzinie 14:00 doszło do zgromadzenia się protestujących koło oczka wodnego na Krupówkach. Tam mogliśmy wysłuchać ludzi wypowiadających się przeciw imprezie oraz oglądać transparenty, które były bardzo różne oraz kreatywne. Mogliśmy, między innymi zobaczyć takie, które zostały stworzone w formie popularnych internetowych memów. Protestujący przeszli Krupówkami pod budynek Urzędu Miasta, gdzie  zrobili sobie wspólne zdjęcie a na końcu przemaszerowali wzdłuż dolnej Równi Krupowej. Tam cała akcja została rozwiązana o godzinie 15:00.

Sylwester pod Krokwią jest zły ponieważ zwierzęta, które wybudzą się ze snu zimowego mogą nie dotrwać do wiosny – komentowały wydarzenie uczennice klasy V z naszej szkoły.

Cały strajk osłaniała policja.

tekst i fot. Kacper Hełmecki