17 i 18 maja 2019 r. fakultet literacki z klasy VIII udał się do Warszawy, do Warszawskiej Szkoły Filmowej pod nadzorem pani Ewy Czerwieniec-Walczewskiej.

Do stolicy przyjechali w piątek. W ten sam dzień udali się do Teatru Komedia na spektakl pt. ,,Kontrabanda’’. Okazał się być bardzo zabawny.

W sobotę o 9:00 rozpoczęły się warsztaty filmowe w Warszawskiej Szkole Filmowej pod kierownictwem pana Piotra Gorszczyńskiego, które były głównym celem owego wyjazdu. Warto dodać, że nie uczestniczyły w nich tylko osoby z POSA, ale też ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Pabianicach z Oddziałami Integracyjnymi. Na początek warsztatowcy na zajęciach oglądali ze skupieniem pewną reklamę i musieli z dokładnością opisać każde ujęcie oraz wskazać, jakie plany filmowe zostały w niej użyte, w czym pomagał i co nadzorował pan Piotr. Następnie, mieli za zadanie rozpisać na ujęcia krótkie etiudy, a później nagrać je. Około godziny 14:00 odbyła się trzydziestominutowa przerwa, a po niej, rozpoczęły się prace nad montażem filmików. Na zakończenie, wszyscy wspólnie omawiali wykonane przez siebie etiudy.

Podczas wyjazdu nie zabrakło oczywiście zwiedzania galerii. Na sam koniec uczniom udało się wziąć udział w wydarzeniu w ramach nocy muzeów. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wystawę studentów Akademii Sztuk Pięknych, na której można było wejść w świat wirtualnej rzeczywistości za pomocą okularów VR i obejrzeć sztukę mapowania przedstawioną na dziedzińcu ASP na Krakowskim Przedmieściu.

Z  Warszawy grupa wyjechała o godzinie 23:40, a wróciła w niedzielę około 7:00 rano.

Wycieczka ta była bardzo udana i jej uczestnicy byli naprawdę szczęśliwi, że pojechali. Marzą o tym, by ponownie wybrać się na taki wyjazd.

Jakub Zarycki

Budynek Warszawskiej Szkoły Filmowej, w której 18 maja 2019 roku odbyły się warsztaty filmowe na poziomie zaawansowanym dla młodzieży. Brali w nich udział uczniowie klasy 8, oraz uczniowie ze szkoły w Pabianicach.

Uczestnicy warsztatów podzieleni na dwie grupy obmyślają pomysły na swoje kilku minutowe etiudy. Musieli zrobić storyboardy, które miały im pomóc w późniejszym nagrywaniu.

Uczestnicy prezentują swoją pracę i ją oceniają. Były to dwie dwuminutowe etiudy nakręcone przez nich w ciągu kilku godzin.

Hanna Brzosko